Pod koniec 2018 roku łączna liczba osób w Polsce, którym wydano pozwolenie na broń wyniosła 215.602. Więcej niż ponad połowa z nich posiada je ze względu na cele łowieckie, aż 127.768. Inne kategorie to ochrona osobista – 36.499, sportowe – 30.792, kolekcjonerskie – 18.064, pamiątkowe - 1668, szkoleniowe - 575, inne - 163, rekonstrukcje historyczne - 64 i ochrona osób lub mienia -9.

Tylko w 2018 roku policja wydała 16.302 pozwoleń. Czy jest to broń do celów sportowych, łowieckich czy służąca do ochrony osobistej powinna być właściwie przechowywana, czyli w szafie na broń. Zwłaszcza przed osobami niepowołanymi a już szczególnie przed dziećmi. Nie ryzykujmy tragedii!

Z dniem 1 października 2014 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad przechowywania broni i amunicji. Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 16 września 2014 r. Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. W rozporządzeniu tym uregulowano rodzaj urządzeń, w jakich ma być przechowywana broń i amunicja.
Zgodnie z § 5 ust. 1. wszystkie osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, winni przechowywać broń i amunicję w takich urządzeniach jak sejfy, szafy czy pojemniki, które spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. Pamiętajmy również o tym, że na wymianę lub przystosowanie urządzeń do obecnie obowiązujących przepisów mamy 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Wszystkich, którzy nie zaopatrzyli się w nowe urządzenia do przechowywania broni według nowych przepisów zapraszamy do skorzystania szerokiej oferty Metalkas.

Sejfy na broń powinien być zgodny z obowiązującymi przepisami, czyli min. kl.S1 wg PN-EN 14450 z certyfikowanym zamkiem wg uznania: kluczowym, szyfrowym elektronicznym lub szyfrowym mechaniczny. Przy wyborze sejfu na broń należy zwrócić uwagę na przepisy danego kraju.                                                                                   
Czym się kierować przy wyborze sejfu na broń?

- rodzajem posiadanej broni - długa / krótka,
- ilością posiadanej broni i amunicji,
- rodzajem zamków,
- maksymalną ilością miejsca przeznaczonego na urządzenie,
- miejscem z możliwością kotwienia szafy do podłoża lub/i ściany,
- kolorem lub zabudową dostosowaną do własnych preferencji
- ilością środków przeznaczoną na zakup szafy.


INNE ARTYKUŁY

8 powodów, dla których warto mieć sejf.

Jaki sejf wybrać? Model wolnostojący czy ścienny?