29.08.2017

Co powinniśmy wiedzieć wybierając się na wyjazd wakacyjny czy służbowy z wartościowymi rzeczami? Co powinniśmy sprawdzić czy w pokoju hotelowym? Czy sejf hotelowy zabezpieczy nasze wartości?

Przede wszystkim, powinniśmy sprawdzić czy w pokoju hotelowym znajduje się sejf.

Mocowanie sejfu
Każdy mały sejf nawet najlepiej zabezpieczony, złodziej może wynieść w całości, dlatego też należy zwrócić uwagę na mocowanie sejfu. Sejfy Metalkas w standardzie mają otwory montażowe w dnie sejfu. Na zamówienie jest możliwość wykonania otworów w ścianie bocznej lub tylnej. Sejf powinien być montowany do stałych elementów budynku, np. do podłogi lub ściany. Nie powinien być przymocowany do półki w szafie, szufladzie czy też wolnostojący w pokoju.

Master Code
Najłatwiejszym sposobem na otworzenie sejfu jest użycie tzw. Master Code, czyli specjalnego kodu administratora używanego np. do konfiguracji sejfu czy sprawdzania historii korzystania z urządzenia. Standardowy Master Code to prosta sekwencja liczb. Właściciele hotelu powinni zmieniać standardowe Master code w sejfach, dla bezpieczeństwa mienia swoich gości nie powinni korzystać z kodów producenta.

Karta kredytowa
Do otwarcia sejfu możemy skorzystać z predefiniowanego kodu PIN (od 4 do 10 cyfr) lub weryfikacji za pomocą karty kredytowej. Oczywiście w wypadku, kiedy zapomnimy pin możemy dostać się do zawartości za pomocą klucza zapasowego. Taki klucz powinien znajdować się u menedżera hotelu. Oczywiście może to zrobić tylko w wypadku, kiedy użytkownik zapomni PIN, jeśli bateria jest zbyt słaba i elektronika przestała działać, lub jeśli gość hotelowy opuści pokój bez wcześniejszego opróżnienia sejfu. Zwróćmy szczególną uwagę na weryfikacje przy pomocy karty kredytowej, tego rodzaju sejfy nie mają master codu. Zagrożenie stwarzają manipulacje czytnikiem za pomocą skimmera, dzięki któremu możliwe jest przechwycenie danych użytej w sejfie karty kredytowej.

Jaka jest odpowiedzialność hotelu za nasze rzeczy powierzone w sejfie?
Pamiętajmy, że hotel ponosi odpowiedzialność za rzeczy wniesione i pozostawione przez gości. Dotyczy to zarówno przedmiotów skradzionych czy też zniszczonych, a straty finansowe mogą wynieść nawet 100-krotność ceny noclegu. Zasady te reguluje kodeks cywilny, dlatego też należy szczególnie uważać na komunikaty w hotelu, o braku odpowiedzialności za rzeczy, które nie zostaną zdeponowane w sejfie, są niezgodne z prawem. Warto jednak pamiętać, żesejf w pokoju hotelowym ogranicza odpowiedzialność właściciela hotelu, co do wypłaty odszkodowania za skradzione lub uszkodzone rzeczy, których gość nie umieścił w przeznaczonym do tego miejscu, czyli w sejfie. Dlatego zawsze pytajmy czy w pokoju znajduje się sejf.


INNE ARTYKUŁY

8 powodów, dla których warto mieć sejf.

Jaki sejf wybrać? Model wolnostojący czy ścienny?